Důvody vedoucí k rozvoji fotovoltaiky v ČR

14.04.2009 17:12

Mezi důvody vedoucí k rozvoji fotovotlaiky v ČR patří:

  • Srovnání legislativních podmínek v oblasti výkupních cen s vyspělými zeměmi EU. Výše výkupní ceny pro systémy postavené po 1. 1. 2008 činí 13,46 Kč/kWh a současně byla také prodloužena doba výkupu elektřiny z fotovoltaiky na 20 let. Podobné podmínky jsou např. v Německu, Itálii, Řecku a dalších vyspělých státech EU. Prodloužení výkupu potvrdil zástupce Energetického regulačního úřadu Ing. Rostislav Krejcar.

  • Silná koruna. Ačkoliv se v České republice rozvíjí velmi slibně také výroba fotovoltaických komponent (např. firmy Solartec, Schott Solar, Kaneka Corporation, Kyocera), převážně se dosud technologie pro výstavbu elektráren dovážejí ze zahraničí. Posilování koruny tak znamená snížení investičních nákladů. Na druhou stranu je ale nutné zdůraznit, že fotovoltaika zažívá nebývalý rozvoj v celém světě a poptávka po FV technologiích má dlouhodobě vzrůstající tendenci. Mnoho výrobních firem má svou produkci vyprodánu již na dlouhou dobu dopředu a zajistit materiál je pro investora často problém.

  • Vstřícný přístup bank. Donedávna se český investor se zájmem o fotovoltaiku setkával u bank s nepochopením a získat úvěr byla velmi komplikovaná záležitost. Důvodem byla počáteční nedůvěra bank vůči této technologii, nedostatek relevantních informací a nejasné legislativní podmínky. Dnes jsou již banky o fotovoltaice poměrně dobře informovány a pokud má investor dobře připravený projekt, neměl by mít problém úvěr získat. Samozřejmě ale musí splnit celou řadu podmínek, mezi které patří např. určitá výše vlastního kapitálu (obecně 10–20 %), kvalitního dodavatele atd. Úvěr lze dnes získat nejen na financování větších projektů, ale také na výstavbu malých systémů na rodinných domech.

  • Změna v uvažování distributorů. I přesto, že zákon o OZE č. 180/05 Sb. definuje povinnost přednostního připojení k distribuční soustavě, nemají investoři vyhráno a může je čekat celá řada "obstrukcí" ze strany distributora. I v této oblasti však došlo k výraznému zlepšení a obecně lze dnes hodnotit (až na určité výjimky) přístup distributorů jako vstřícný.

  • Dotace. Dotace jsou samozřejmě i jedním z hybných faktorů většího zájmu o fotovoltaiku. Na druhou stranu lze konstatovat, že za současných podmínek již pro větší systémy dotace nejsou potřeba a investor může dosáhnout již v systému výkupních cen rozumného zhodnocení své investice. [1]

  • Jako základní parametr každého projektu lze brát fakt, že v rámci podpory obnovitelných zdrojů energie (zákon č. 180/2005 sb.) byla v ČR uzákoněna povinnost výkupu elektrické energie cenovým rozhodnutím ERÚ pro rok 2008 v ceně 13,46 Kč/kW pro připojení do sítě VN (vysoké napětí)  nebo  12,50 Kč/kW (zelený bonus) + hodnota spotřebované energie = celkově cca 16,00 Kč/kWh  při připojení do sítě NN (nízkého napětí) a to po dobu 15 (20) let od uzavření smlouvy s odběratelem.  Další významnou podporou je osvobození od daně z příjmu po dobu 1+5 let. Životnost elektrárny je uvažována minimálně 30 let.

[1] Zdroj: Obnovitelné energie a úspory energie: 2008. Praha, [cit. 2008-04-06]. Dostupný na

Zpět